Czy mogę pozwać Bank po całkowitej spłacie kredytu frankowego 

Spłacony kredyt frankowy, a pozew….. 

Drogi były kredytobiorco, pewnie zastanawiasz się czy jeżeli spłaciłeś już cały kredyt „ frankowy”( pewnie z dość dużą nadwyżką) to możesz żądać na drodze sądowej zwrotu przepłaconego kredytu????  

Czy mogę pozwać Bank po całkowitej spłacie kredytu „frankowego”?

Pytanie na tą odpowiedź jest twierdząca, możesz pozwać Bank o zwrot nadpłaconego świadczenia natomiast w jakiej wysokości i o ile to już zależy od momentu kiedy zaciągnąłeś zobowiązanie, a ściślej kiedy zacząłeś spłacać kredyt.

Wynika to z faktu, że roszczenia pieniężne, w przypadku tzw. nienależnych spełnionych świadczeń, podlegają przedawnieniu w określonym terminie. Termin ten wynosi obecnie: 10 lat od dnia, kiedy rata była wymagalna do zapłaty (w stosunku do rat wymagalnych przed dniem 9 września 2018 r.) lub 6 lat (w stosunku do rat wymagalnych po dniu 9 września 2018 r. ) Więcej dowiesz się ood tym adresem – przedawnienie roszczeń kredyty frankowe 

Na jakiej podstawie można uznać nieważność umowy?

Może się zatem okazać, że jeżeli zapłaciłeś pierwszą ratę z tytułu kredytu w styczniu 2006 roku, to  raty świadczone przez okres 4 lat- czyli do stycznia 2010 ( w przypadku uznania przez Sąd, że umowa była nieważna od początku), lub nadpłaty świadczone w tym okresie  ( w przypadku odfrankowienia kredytu) okażą się już nie do odzyskania. Masz jednak dalej prawo, by domagać się reszty świadczeń- czyli rat płacony od stycznia 2010 roku do  momentu całkowitej spłaty kredytu.  

Jak obliczyć przysługujące świadczenie?

Żeby obliczyć przysługujące ci  świadczenie musisz wystąpić do Banku o wydanie zaświadczenia ( tzw. historię spłaty kredytu).  O tym jak to zrobić wraz z wzorem pisaliśmy już na blogu w artykule pod linkiem pierwsze kroki w walce z bankiem jak zacząć 

Jak już będziesz mieć zaświadczenie, analityk wyliczy na jaką kwotę może opiewać twój pozew.  

My chętnie Ci w tym pomożemy.