NASZE ZWYCIĘSTWA Z BANKAMI – PODSUMOWANIE 2020 ROKU

Koniec grudnia to doskonały moment na podsumowanie naszych tegorocznych walk o prawa konsumentów.

Jaki dla nas był ten rok?

Rok 2020, przez większość społeczeństwa wspominany będzie jako rok zaskakujący, trudny i inny od pozostałych. Dla naszej Kancelarii był on zdecydowanie pozytywny z uwagi na liczne zwycięstwa naszych Klientów w bataliach z bankami.

Co było przyczyną triumfu Kredytobiorców?

Przełomowy Wyrok Dziubak C-260/18 z dnia 3 października 2019 roku zaczął zbierać plony (opinia rzecznika generalnego dziubak) . Zdecydowanie miał on dobry wpływ na orzecznictwo sądów w całej Polsce, w tym przede wszystkim na bliskie nam sądy śląskie. Odnieśliśmy wiele sukcesów w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ale także w dotąd niesprzyjającym Frankowiczom, Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Po stronie Kredytobiorców stanął także Sąd Okręgowy w Częstochowie.

Zwycięstwa z bankami. Ile razy pokonaliśmy banki?

Przechodząc do konkretów, w 2020 roku udało nam się wygrać, aż dwadzieścia  procesów przeciwko bankom w całej Polsce. Należy zaznaczyć, iż patrząc na tegoroczną linię orzeczniczą, zapewne wynik ten byłby wyższy, jednakże pandemia, a przez to kolejne lockdown’y zatrzymały i wydłużyły rownież prace sądów.

Kto przegrywał najcześciej?

Jako pokonani, ex aequo na pierwszym miejscu plasują się PKO Bank Polski S.A. i Getin Noble Bank S.A. Te dwa banki w mijającym roku pokonaliśmy, aż 6 razy. Kolejnym bankiem, który nie miał do nas szczęścia jest Santander Bank Polska, który przegrał z nami trzy procesy. Za nieważne sądy uznały także dwie umowy kredytu indeksowanego do CHF zawarte z ING Bankiem Śląskim. Dwie przegrane zanotował także mBank i jedną Raiffeisen Bank International AG S.A.

O czym warto także wspomnieć, w dniu 22 października br. Sąd Apelacyjny w Warszawie, sygn. akt: VI ACa 999/19, uchylił do ponownego rozpoznania Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie przeciwko Raiffeisen Bank International AG S.A. O tym jak potoczą się losy tej sprawy, poinformujemy Państwa zapewne już w przyszłym roku.

Jakie mamy plany na 2021 rok?

W nadchodzącym roku planujemy w dalszym ciągu nieustająco walczyć o prawa Konsumentów. Mamy nadzieję, że los dalej będzie nam sprzyjał i pozwoli na wygranie jeszcze większej liczby spraw naszych Klientów. Planujemy nieprzerwanie poszerzać swoją wiedzę i nabywać doświadczenia, by nasza praca była jeszcze lepsza i efektywniejsza.

Kończąc niniejszy artykuł, w imieniu całego zespołu Kancelarii LEXNORD życzymy Państwu wszystkiego dobrego w Nowym Roku, wyczekiwanego przez nas wszystkich, powrotu do normalności i oczywiście powodzenia w walkach z bankami.

Do zobaczenia w 2021 r. ! 🙂